Calificare dramatică pentru România la barajul pentru Campionatul Mondial din 2019 la handbal masculin

Echipa națională a României s-a calificat dramatic la barajul pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2019, după ce a terminat la egalitate cu formația Ucrainei, 26-26 (11-14), sâmbătă, la Bolzano (Italia), în ultimul său meci din Grupa a 3-a a preliminariilor.

Tricolorii au smuls egalul, după victorii cu Italia și Insuele Feroe, Ucraina ratând ultimul atac al partidei.

România, lipsită de Alex Șimicu, a făcut un joc sub așteptări, iar în prima repriză s-a aflat o singură dată la egalitate cu adversara sa, 2-2 (min. 4). Ucraina a condus cu 2-0 (3), 5-2 (7), 9-5 (14), a avut chiar cinci goluri avans, 11-6 (21), iar la pauză avea trei goluri în plus, 14-11.

Echipa antrenată de Xavier Pascual a avut un debut de repriză secundă foarte bun și a reușit egalarea, 14-14 (33). În min. 43, România a preluat pentru prima oară conducerea, cu 18-17. Ucraina a revenit la cârma partidei și a avut 22-20 (48), dar și avantaj numeric, însă acest lucru i-a mobilizat pe tricolori, care au reușit egalarea, 22-22 (50), în inferioritate. În minutul 58, Ucraina avea din nou două goluri în plus pe tabelă, 26-24, dar România a înscris pe contraatac, iar Ramba a semnat golul egalării, 26-26, în min.

59, iar apoi a rezistat la ultimul atac.