Marius Copil a ratat dramatic calificarea pe tabloul principal al turneului de la Rotterdam2Foto© libertatea.ro

o vizualizare

Favorit 3 în calificări, Marius a pierdut primul set cu 7-5. Cei doi au mers cap la cap până la 5-5, însă italianul, favorit 8, a reușit break-ul, adjudecându-și apoi primul act. În setul secund, lucrurile au mers mult mai bine pentru tenismenul arădean, care a câștigat de două ori pe serviciul adversarului și a închis cu 6-3. În decisiv, Copil a fost condus cu 5-3, însă a revenit spectaculos și s-a intrat în tiebreak. Acolo, românul și-a pierdut o singură dată serviciul, suficient ca Fabbiano să se impună, scor 7-5. A fost un meci de luptă, încheiat după două ore și 31 de minute.

Anul trecut, Copil a intrat pe tabloul principal al turneului de la Rotterdam, însă a fost învins din primul tur de bosniacul Damir Dzumhur, scor 4-6, 4-6.