Andy Murray s-a întors! Britanicul, campion la Antwerp după un meci spectaculos cu Stan Wawrinka2Foto© gsp.ro

, 7 știri, 18 vizualizări

Elvețianul a început mai bine partida, fiind jucătorul care a controlat ostilitățile pe durata primului set. Wawrinka a făcut break rapid și și-a conservat avantajul până la finalul primului set, câștigat cu 6-3.

Părea că finala de la Antwerp va curge într-o singură direcție. Stan a făcut break și în setul secund, a condus cu 3-1, însă de acolo a îneput revenirea lui Murray. Scoțianul a renunțat la pragmatism și a devenit mai ofensiv, fiind extrem de inspirat în momentele în care Wawrinka a avut alte mingi de break la 4-4. Murray le-a anihilat pe ambele și a profitat de moment, închizând imediat manșa, 6-4.

Decisivul a stat sub semnul echilibrului. Cei doi au făcut un schimb rapid de break-uri, însă tot Murray, grație unui joc care a adus aminte de vremurile în care domina tenisul masculin, a fost cel care a avut sorți de izbândă. Britanicul a condus cu 5-4, iar presiunea exercitată asupra adversarului i-a adus break-ul și, implicit, trofeul, savurat în lacrimi la final.