Begu și Niculescu s-au calificat în finala de dublu de la Hua Hin11Foto© libertatea.ro

Begu și Niculescu s-au calificat în finala de dublu de la Hua Hin

, 24 știri, 35 vizualizări

Perechea română Irina Begu/Monica Niculescu s-a calificat în finala de dublu a turneului WTA de tenis de la Hua Hin (Thailanda), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce au învins, sâmbătă, cuplul Xinyun Han (China)/Darija Jurak (Croația), cu 7-6 (4), 6-2, în semifinale.

Favoritele numărul doi ale probei au obținut victoria după o oră și 31 de minute de joc.

Româncele au fost conduse cu 3-1 și 5-2 în primul set, dar au reușit egalarea (5-5, 6-6) și s-au impus în tiebreak, după care au câștigat lejer setul secund.

Begu și Niculescu și-au asigurat un cec de 6.400 de dolari și 180 de puncte WTA la dublu, iar în ultimul act vor înfrunta cuplul alcătuit din rusoaica Ana Blinkova și chinezoaica Yafan Wang.