Bianca Andreescu, calificare dramatică în finala turneului de la Miami11Foto2Video© onlinesport.ro

Bianca Andreescu, calificare dramatică în finala turneului de la Miami

, 18 știri, 43 vizualizări

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 aprilie 2021, 08:55 / Actualizat vineri, 02 aprilie 2021 09:32

Bianca Andreescu (20 de ani, 9 WTA) a învins-o pe Maria Sakkari (25 de ani, 23 WTA), scor 7-6, 3-6, 7-6, și s-a calificat în finala turneului WTA de la Miami.

Bianca Andreescu nu a mai ajuns într-o finală de la câștigarea US Open. După o partidă care a durat două ore și 46 de minute, sportiva din Canada s-a impus dramatic în semifinala de la Miami, chiar dacă a fost condusă în setul decisiv cu 4-2, iar Sakkari a fost la un game de finală, când conducea cu 6-5. Bianca Andreescu a revenit și a câștigat în tiebreak duelul cu Maria Sakkari.

În sferturile de finală, Maria Sakkari a eliminat-o pe campioana de la Australian Open din 2021, Naomi Osaka, iar Bianca Andreescu a trecut de Sara Sorribes Tormo pentru a juca în penultimul act de la Miami.