Handbal feminin: SCM Râmnicu Vâlcea, calificată în premieră în sferturile Ligii Campionilor19Foto© agerpres.ro

, 45 știri, 17 vizualizări

În ultimul meci de pe teren propriu în grupele principale, SCM Rm. Vâlcea a câștigat fără probleme meciul cu Savehof și merge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Echipa din Suedia, ultima clasată, a putut ține ritmul cu elevele lui Florentin Pera doar în primele minute.

Ulterior, jocul campioanei României s-a reglat și Vâlcea s-a distanțat pe tablă. La pauză, Vâlcea avea un avans de șase goluri, scor 16-10. În repriza a doua, vâlcencele și-au menținut avansul și au câștigat fără emoții. În ultima etapă, Vâlcea va juca pe terenul lui Gyor, un meci care va conta doar pentru palmares.

min 60: Final de meci! Victorie 28-20. Campioana României este între primele 8 echipe ale Ligii Campionilor!