Horia Tecău și Jean Julien Rojer, în sferturile de finală ale probei de dublu la Wimbledon 20194Foto© romaniatv.net

, 19 știri, 11 vizualizări

Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon 2019, după abandonul perechii argentiniene Horacio Zeballos / Maximo Gonzales în setul patru, la scorul de 7-6, 3-7, 7-5, 4-3. Meciul se îndrepta către o victorie a dublului româno-olandez.

După un an 2018 destul de dificil, în care a fost chinuit de accidentări, românul joacă din nou un tenis de cea mai bună calitate în turneele de dublu. Alături de Jean Julien Rojer, Horia și-a regăsit cadența și este din nou în sferturile de finală la Wimbledon.

Practic, perechea româno-olandeză s-a calificat între cele mai bune opt dubluri în al doilea turneu de Grand Slam consecutiv, după ce a realizat aceeași performanță și la Roland Garros.