Kiki Bertens, eliminata in semifinale la Roma. Simona Halep ajunge pe locul trei2Foto© onlinesport.ro

, 6 știri, 22 vizualizări

Halep poate pierde în continuare locul secund, dacă cehoaica Pliskova câștigă turneul.

Konta confirmă parcusul execelent din acest sezon de zgură. Johanna le-a depășit la Roma pe Sloane Stephens, Venus Willimas sau Marketa Vondrousova, iar astăzi și-a conturat cu o prestație solidă contra campioanei de la Madrid.

Bertens și-a adjudecat primul set după o oră și două minute de joc, scor 7-5. Konta a fost mai agresivă, a dictat ritmul în setul secund, și, în ciuda erorilor copilărești produse din preajma fileului, a împins jocul în decisiv. Setul trei i-a aparținut în totalitate. Britanica a fost mai proaspătă, a atacat necontenit și a fructificat a patra minge de meci avută.

În cealaltă semifinală se înfruntă astăzi cehoaica Karolina Pliskova (7 WTA) și grecoaica Maria Sakkari (39 WTA). Partida e programată după semifinala masculină dintre Stefanos Tsitsipas (7 ATP) și Rafael Nadal (2 ATP).