Maratonul de la București a fost câștigat de kenyanul Hosea Kipkemboi, cu record de cursă6Foto© stirileprotv.ro

, 7 știri, 8 vizualizări

Maratonul Internațional București, care a avut loc, duminică, în Capitală, a fost câștigat la masculin de sportivul kenyan Hosea Kipkemboi, care o obținut un record de cursă, cu timpul de 2 ore, 10 minute și 49 de secunde.

El câștigase și cursa de anul trecut, când obținuse timpul de 2 ore, 11 minute și 32 de secunde.

Kenyanul a fost urmat de doi compatrioți ai săi, Jacob Chesari Kirui, cu 2 h 17 min 25 sec, și Mibei Dominic Kipngeno (2 h 18 min 48 sec). Primul român care a terminat cursa a fost Sorin Mîneran, de la CSU Arad, care a obținut locul 5, cu timpul de 2 h. 30 min 26 sec, devenind astfel campion național.

Cursa feminină de maraton a fost câștigată de Sophia Chesir, din Kenya, cu 2 ore 33 de minute și 36 de secunde, fiind urmată de alte două sportive kenyene, Gladys Chepkurui (2 h 38 min 32 sec) și Kipruto Salome Jepkosgei (2 h 44 min 09 sec).