Naționala feminină de volei a cucerit Silver League3Foto© libertatea.ro

Naționala feminină de volei a cucerit Silver League

, 4 știri, 4 vizualizări

Echipa feminină de volei a României a câștigat competiția Silver League, după ce a învins dramatic formația Sloveniei în manșa a doua a finalei, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-14, 25-17) și 15-12 în ''setul de aur'', vineri, în Sala Polivalentă din Alexandria.

Învinse în Slovenia cu 3-1, în prima manșă a finalei, româncele au reușit să se impună fără probleme în cele trei seturi și au dus meciul la ''setul de aur'', în care jocul a căpătat accente dramatice. Tricolorele au condus după primele puncte, Slovenia a egalat, 4-4, iar apoi a preluat inițiativa, desprinzându-se pe tabelă la 9-5 și 10-7.

România a revenit remarcabil și a egalat, 10-10, iar apoi a trecut în avantaj, 11-10. Slovenia a echilibrat scorul, 11-11, dar echipa antrenată de Luciano Pedulla a reușit trei puncte consecutive și a tranșat soarta meciului, câștigând după o oră și 23 de minute de joc efectiv.