Naționala SUA a câștigat Cupa Mondială la fotbal feminin4Foto© sport.hotnews.ro

Naționala SUA a câștigat Cupa Mondială la fotbal feminin

, 9 știri, 14 vizualizări

Selecționata feminină de fotbal a Statelor Unite a cucerit al patrulea titlu de campioană a lumii din istoria sa, învingând cu scorul de 2-0 reprezentativa Olandei, în finala Cupei Mondiale 2019, desfășurată duminică la Lyon, în fața a 57.900 de spectatori.

Căpitanul naționalei americane, Megan Rapinoe, a deschis scorul în minutul 61, în urma unui penalty acordat după consultarea arbitrajului video, ajungând astfel la șase reușite de la debutul turneului. Rezultatul final a fost stabilit opt minute mai târziu, de Rose Lavelle, care a trimis balonul în plasă cu un șut de la marginea careului.

Grație acestui succes, SUA își confirmă statutul de națiune dominantă în fotbalul feminin, impunându-se în patru dintre cele opt ediții de până acum ale Cupei Mondiale (1991, 1999, 2015 și 2019). Americancele mai au în palmares și patru titluri olimpice, cucerite în 1996, 2004, 2008 și 2012.