Recordul stabilit de Halep în marea finală2Foto© agerpres.ro

Recordul stabilit de Halep în marea finală

, 6 știri, 29 vizualizări

Victoria Simonei Halep în finala Wimbledon 2019 a stabilit și un record, certificat.

Colosul IBM, lider în analiza statistică a meciurilor de tenis și partener tradițional al marilor evenimente sportive la nivel global, anunță că Simona Halep a stabilit un record absolut cu cele doar 3 greșeli neforțate comise în 56 de minute de joc cu Serena Williams (6-2, 6-2, cu câte două break-uri pe set și o unică șansă de break oferită americancei, dar anulată cu promptitudine).

De când a început analiza detaliată a partidelor, nu a existat o evoluție mai aproape de perfecțiune într-o finală feminină. Precedentul record îi aparținea, culmea, unei învinse: în 2014, Eugenie Bouchard greșea neforțat doar de patru ori în partida cu Petra Kvitova, însă sportiva din Cehia se impunea cu 6-3, 6-0.

Recordul la masculin este din 1984, când la Wimbledon, John McEnroe comitea doar 4 greșeli neforțate în finala contra lui Jimmy Connors, scor 6-1, 6-1, 6-4.