Roger Federer a salvat șapte mingi de meci cu Tennys Sandgren, înainte de a se califica în semifinalele Australian Open18Foto2Video© adevarul.ro

, 31 știri, 17 vizualizări

În setul al patrulea, Federer a salvat șapte mingi de meci, trei la scorul de 4-5 și patru în tie-break, între care a avut o revenire de la 3-6. În cele din urmă, el s-a impus după trei ore și 31 de minute

Sandgren a acuzat oboseala și probleme la piciorul stâng, la care a purtat un bandaj sub genunchi.

"Am avut noroc, nu am controlat acele șapte mingi de meci. Am fost incredibil de norocos. Nu cred că merit această victorie, dar sunt bucuros de ea. Cred în miracole, dar aș vrea să câștig mai ușor", a spus Federer, care s-a plâns și el de probleme fizice, în zona inghinală, după meci.

Federer a câștigat de șase ori Australian Open, ultima dată în 2018, a mai jucat o finală și s-a mai calificat de șapte ori în semifinale