România a ratat calificarea la turneul final al CE 2020 la handbal masculin2Foto© romaniatv.net

România a ratat calificarea la turneul final al CE 2020 la handbal masculin

, 9 știri, 12 vizualizări

Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de echipa Portugaliei cu scorul de 24-19 (11-12), joi, în Sala Dinamo din București, în Grupa a 6-a a preliminariilor EURO 2020.

Tricolorii, care aveau nevoie de o victorie pentru a păstra șanse de calificare la turneul final, au jucat bine în prima parte a meciului și au condus la diferență de două goluri, 2-0, 5-3, 6-4, iar apoi și-au mărit avantajul, 8-5 (min. 15) și chiar 11-7 (19). Handbaliștii români se puteau desprinde decisiv, dar au tratat cu superficialitate câteva faze și au intrat într-un blocaj, nereușind să marcheze timp de aproape zece minute, iar între timp oaspeți au reușit egalarea, 11-11 (29).

România a intrat la pauză cu avantaj minim, 12-11, în partea secundă a condus cu 13-11 (33), dar Portugalia a jucat din ce în ce mai bine, a arătat un plus de viteză, iar jucătorii antrenați de Manuel Montoya au fost lenți și neinspirați, în fața unui portar Quintana de netrecut. Portugalia a preluat conducerea în min. 41, 15-14, iar ecartul de pe tabelă a crescut constant, ajungând la cinci goluri, 22-17, în min. 56, scorul final fiind de 24-19.