Se cunoaște ultima retrogradată din Premier League! Brighton-ul lui Florin Andone s-a salvat© onlinesport.ro

, 6 știri, 24 vizualizări

Cardiff a retrogradat matematic din Premier League, după eșecul din penultima etapă în fața lui Crystal Palace, scor 2-3. Astfel, Florin Andone va putea juca și în sezonul următor în prima ligă, Brighton fiind, în acest moment, prima echipă peste linie.

Cardiff a început slab meciul. Oaspeții au dominat încă din primul minut, iar golul a picat în minutul 28, prin Wilfried Zaha. Deși a restabilit egalitatatea 3 minute mai târziu, printr-un autogol al lui Martin Kelly, reușita celor de la Cardiff nu a fost suficientă nici pentru un rezultat de egalitate la pauză. Michy Batshuayi a marcat pentru 2-1 în minutul 39.

În partea secundă, gazdele au încercat să fie mai active pe plan ofensiv, dar tot Palace a marcat prima. Andros Townsend și-a trecut și el numele pe tabelă în minutul 70. Scorul final a fost stabilit de Bobby Reid, care a punctat pe finalul meciului.