Sorana Cîrstea a suferit o înfrângere dureroasă12Foto© sport.hotnews.ro

Sorana Cîrstea a suferit o înfrângere dureroasă

, 23 știri, 12 vizualizări

Sorana Cîrstea a fost învinsă de slovena Polona Hercog, cu 3-6, 7-6 (0), 6-4, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Lugano (Elveția), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Sorana Cîrstea, 29 ani, 103 WTA, s-a înclinat după două ore și 22 de minute de joc efectiv, însă jocul a fost întrerupt din cauza ploii la 3-2 pentru Hercog în setul secund.

Cîrstea a câștigat primul set cu 6-3, după ce a avut 1-0 și 5-1. În actul secund, Sorana a fost condusă cu 2-0 și 3-1, a recuperat break-ul, apoi meciul a fost întrerupt, iar la reluarea partidei românca a reușit egalarea, 4-4, a condus cu 6-5 și a servit pentru meci, dar și-a pierdut serviciul și partida a ajuns în tiebreak, unde Hercog s-a impus cu 7-0.