WTA Madrid: Sorana Cîrstea, învinsă în trei seturi de Caroline Garcia2Foto© sport.ro

WTA Madrid: Sorana Cîrstea, învinsă în trei seturi de Caroline Garcia

, 17 știri, 13 vizualizări

Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul secund al turneului de la Madrid. După ce a eliminat-o pe Madison Keys (14 WTA), românca a jucat foarte bine timp de două seturi în fața lui Caroline Garcia (22 WTA), însă franțuzoaica s-a impus cu 6-4, 3-6, 6-1 și s-a calificat în optimi.

Meciul nu a început deloc bine pentru Sorana. Garcia a făcut break încă din primul game și nu și-a pierdut niciodată serviciul (a salvat patru oportunități ale româncei) și s-a impus cu 6-4 după 50 de minute de joc.

Setul secund a fost unul de luptă, însă românca a servit excelent (80% cu primul serviciu), nu i-a mai oferit ocazii de break adversarei și a returnat foarte bine, punând probleme la retur în a doua jumătate a setului.