Antena 3 CNN Sport Scrimera Ana-Maria Brânză Popescu a câștigat Grand Prix-ul de la Budapesta

Scrimera Ana-Maria Brânză Popescu a câștigat Grand Prix-ul de la Budapesta

11 Mar 2019   •   03:05

Scrimera română Ana-Maria Popescu a câştigat, duminică, Grand Prix-ul de spadă de la Budapesta, după ce a învins-o în finală pe Young Mi Kang (Coreea de Sud), cu 15-7.

Ana-Maria Popescu (ex-Brânză), campioană olimpică la Rio cu echipa de spadă a României, a trecut în primul tur de rusoaica Maria Obrazţova, cu 15-11, în turul secund a învins-o pe Katharine Holmes (SUA), cu 15-12, în optimi a dispus de franţuzoaica Auriane Mallo, cu 15-9, în sferturi a învins o altă americancă, pe Kelley Hurley, cu 14-13, pentru ca în semifinale să câştige cu 13-11 în faţa unei reprezentante a Coreei de Sud, Injeong Choi. Pe locul al treilea s-a clasat şi Coraline Vitalis (Franţa), alături de Choi.

Amalia Tătăran a ocupat locul 54, Greta Vereş a terminat pe 70, Raluca Sbârcia pe 114, Adela Danciu pe 171, Maria Udrea pe 204, Mihaela Leonte pe 226, Claudia Naboiu pe 255.

Sursă: Agerpres