FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CFR CLUJ 3-1

VIDEO + FOTO Rapid vine la un punct de CFR, după ce clujenii s-au prăbușit în repriza a doua! Clasamentul ACUM

Rapid a învins-o pe CFR Cluj, scor 3-1, în ultima partidă a rundei cu numărul 10 din Superliga.

Articol de , , , , - Publicat luni, 25 septembrie 2023 22:59 / Actualizat luni, 25 septembrie 2023 23:06

Derby de play-off în Giulești. La cum arată campionatul, Rapid și CFR Cluj se anunță principalele contracandidate ale FCSB-ului în lupta pentru titlu.

Giuleștenii nu i-au avut pe Oaidă, accidentat, și pe Kait, suspendat, două piese grele de la mijloc, dar au respirat ușurați că Vassaras nu l-a mai putut delega la centru pe Istvan Kovacs.

Antrenorii italieni ai celor două formații au încercat să se surprindă reciproc. Bergodi l-a titularizat pe Alexandru Ioniță II, premieră în actuala stagiune, iar Mandorlini a început în atac cu Luka Juricic, în locul lui Otele.

Așa s-a desprins decisiv Rapid de CFR Cluj: Rrahmani, a 3-a „dublă” în Superliga
Rapid - CFR Cluj

Rapid - CFR Cluj 3-1. Show în Giulești

Împinși de suflul tribunelor vulcanice, bucureștenii s-au aruncat în ofensivă fără niciun avertisment. Cu toate liniile. În secunda 44, Braun s-a dus peste Camora și a scos primul corner al meciului. În minutul 3, puștiul Borza a făcut și el deranj pe flancul celălalt. Fundașul stânga l-a angajat în careu pe Funsho, care i-a rupt frânele lui Cvek. Croatul l-a secerat pe șeptarul Rapidului, iar "centralul" Adrian Cojocaru a pus mingea la punctul cu var.

Decizie confirmată și din camera video, de Radu Petrescu. Este al treilea penalty obținut de Funsho în 10 meciuri. Albion Rrahmani i-a luat locul lui Dugandzic. Vârful din Kosovo a deschis scorul cu emoții (5), după ce Sava a respins cu piciorul mingea șutată pe mijlocul porții.

La 1-0 pentru Rapid, jocul s-a aprins total. CFR Cluj a avut reacție de echipă mare și a restabilit repede egalitatea, prin veteranul Ciprian Deac. Mijlocașul de 37 de ani a apărut liber la bara a doua și a reluat din prima cu stângul, fără nicio șansă pentru Moldovan.

S-a jucat cu multă intensitate de ambele părți, mingea a circulat repede. S-au pus și tălpi. Ardelenii au arătat ceva mai bine, au mai marcat o dată, prin Juricic (34), însă golul a fost anulat pentru un ofsaid detectat cu lupa numai de arbitrul VAR, Radu Petrescu.

Bîrligea l-a scos din sărite pe Tachtsidis, cu stângăciile sale. În minutul 42, atacantul l-a driblat pe Moldovan, dar în locul unei pase de gol pentru Juricic a tras în peluză.

Prima parte s-a încheiat cum a început, la poarta lui Sava, cu o ocazie mare irosită de Al. Ioniță II

Repriza secundă a aparținut în totalitate Rapidului. Giuleștenii au zburdat, iar CFR a dispărut de pe teren. Careul oaspeților a fost asaltat imediat ce s-a ieșit de la vestiare. Săpunaru (49) a dat tonul la atac, Bîrligea a respins din fața liniei porții ca un veritabil fundaș.

Rapidul s-a desprins la 2-1, după o fază spectaculoasă, finalizată de Rrahmani (51).

Clujenii au fost numărați în picioare. Funsho, Rrahmani și Albu s-au întrecut în ratări care mai de care mai mari. Jocul a fost închis de Petrila (71), jucătorul împrumutat de la CFR. Rapid s-a impus de o manieră entuziasmantă, scor 3-1, și a demonstrat că are argumente să se bată pentru titlu.

FINAL. Rapid - CFR Cluj 3-1

• Final de meci.
  • min. 71: GOL RAPID! Petrila punctează cu capul împotriva fostei formații, Bergodi aleargă spre Claudiu să-l îmbrățișeze.
  • min. 57: Încă o șansă imensă pentru gazde. Rrahmani îl driblează pe Sava, finalizează, dar Ajeti salvează de pe linia porții.
  • min. 54: Rapid domină. Funsho scapă singur cu Sava, portarul CFR-ului intervine decisiv.
  • Oficial: 12.485 de spectatori în Giulești.
  • min. 51: GOL RAPID! Trupa lui Bergodi începe excelent și partea a doua. Același Rrahmani, 1 la 1 cu Sava, marchează și îi aduce în avantaj pe alb-vișinii.
  • min. 46: Start în repriza secundă.
+14 FOTO
  • Pauză.
  • min. 45+1: Băgată în corzi de CFR până acum, Rapid răspunde în sfârșit. Rrahmani îl servește ideal pe Alexandru Ioniță II, care nu-l bate pe Sava la „scurt”.
  • min. 43: Bîrligea ratează o ocazie uriașă. Scapă singur cu Horațiu Moldovan, îl driblează pe portarul Rapidului, apoi atacantul CFR-ului încearcă să finalizeze și ratează șutul dintr-o poziție complicată.
  • min. 34: Gol anulat CFR Cluj. Juricic a marcat în urma unei faze fixe, dar VAR-ul a intervenit și a identificat o poziție de ofsaid.
  • min. 25: Ocazie CFR. Bîrligea șutează în blocajul lui Braun, apoi Avounou e surprins în ofsaid.
  • min. 10: GOL CFR Cluj! Camora centrează din flancul stâng, mingea ajunge la Deac. Singur în careul gazdelor, „decarul” ardelenilor l-a executat cu piciorul stâng pe Moldovan.
  • min. 5: GOL RAPID! Rrahmani execută slab de la 11 metri, în picioarele lui Sava, dar mingea revine cu șansă la kosovar, care ulterior înscrie.
  • min. 3: Adrian Cojocaru dictează penalty pentru Rapid, după un duel în careu între Funsho și Cvek.

3 penalty-uria obținut Funsho în 10 etape

• min. 1: A început partida. Aproximativ 12.000 de spectatori asistă la meci.

Rapid - CFR Cluj. Echipele de start

Rapid: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza - Al. Albu, Emmers - Funsho, Al. Ioniță II, Petrila - Rrahmani
Rezerve: Drăghia - Onea, Bădescu, I. Cristea, Pănoiu, Papeau, Cîrjan, Borja Valle, Al. Stan
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora - Cvek, Tachtsidis, C. Deac - Bîrligea, Juricic, Avounou
Rezerve: Hindrich - Morgan, M. Ilie, R. Filip, Fica, L. Mihai, Krasniqi, Otele, Jefte
Antrenor: Andrea Mandorlini (suspendat, Marius Bilașco stă pe bancă)

Stadion: Superbet Arena Giulești
Arbitru: Adrian Cojocaru, A1: Ciprian Danșa, A2: Adrian Popescu
Arbitru VAR: Radu Petrescu, AVAR: Vasile Marinescu

Alexandru Ioniță II e în premieră titular la Rapid în actuala stagiune, la fel ca Luka Juricic la CFR Cluj, noul atacant al „feroviarilor” care a mai prins minute cu FC Voluntari (4-1) și cu Petrolul (1-0).

***

UPDATE 20:10 Fotbaliștii CFR-ului au ajuns la stadion.

UPDATE 19:50 Cu mai bine de o oră înainte de startul partidei, străzile din jurul stadionului sunt ticsite de suporteri.

UPDATE 19:40 Horațiu Moldovan va bifa azi meciul cu numărul 100 în tricoul Rapidului, informează alb-vișiniii.

Horațiu Moldovan / Foto: Imago

UPDATE 19:35 Meciul se va juca cu casa închisă. Azi, la prânz, mai erau 15 bilete disponibile la VIP.

UPDATE 19:30 CFR Cluj a postat imagini din vestiar:

+1 FOTO

UPDATE 19:20 Dumitru „More” Târțău, atacantul Rapidului între 1995 și 1999, va da lovitura de start a partidei. Acesta a jucat peste 100 de partide în alb-vișiniu și a marcat 32 de goluri.

Mai multe articole de actualitate:

Ciobotariu, incendiar după înfrângerea cu FCSB: „Voi da un restart, nu pot să accept așa ceva! A fost o umilință”