INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PRELIMINARII

Play-off Liga Campionilor. Pas greșit pentru Slavia lui Nicolae Stanciu + răsturnări de scor în celelalte două partide

Nicolae Stanciu a fost titular contra lui FC Midtjylland. Sursă foto: twitter.com/slaviaofficial

Articol de GSP - Publicat marti, 22 septembrie 2020 20:53 / Actualizat miercuri, 23 septembrie 2020 00:18

Nicolae Stanciu (27 de ani) a evoluat 91 de minute pentru Slavia Praga în remiza de pe teren propriu cu Midtjylland, 0-0, din play-off-ul Champions League. Campioana Cehiei pleca favorită, dar a făcut un meci sub așteptări, iar calificarea se va decide peste o săptămână, în Danemarca.

• Partidele se joacă în sistem tur-retur, cea de-a doua manșă fiind programată peste o săptămână.
  • Joi, urmează să se dispute alte partide. Dynamo Kiev, formația lui Mircea Lucescu, joacă în deplasare cu Gent. Celelalte două meciuri sunt Molde - Ferencvaros și Olympiakos - Omonia.

Nicolae Stanciu spera să „spargă gheața” în Champions League, dar n-a făcut-o nici aseară, în meciul cu danezii de la Midtjylland. Internaționalul a fost periculos în minutul 55, când șutul său de la 20 de metri a fost prins în doi timp de portarul advers, și a mai avut un șut cadrat înainte de pauză. Tot fără rezultat pe tabelă. A fost înlocuit cu Takacs în prelungiri.

Salzburg și Krasnodar revin spectaculos în meciurile cu Maccabi și PAOK

Dacă în Cehia a fost „secetă”, golurile au venit în celelalte două meciuri ale serii. Salzburg a câștigat în deplasare cu Maccabi Tel Aviv, scor 2-1, după ce la pauză austriecii erau conduși cu 0-1.

O altă răsturnare de scor a existat și în Rusia. PAOK, fosta echipă a lui Răzvan Lucescu, a pierdut în fața lui Krasnodar, scor 1-2. Vicecampioana Greciei a deschis scorul prin Pelkas, dar Claesson a restabilit egalitatea pentru ruși în mintul 39. Cabella a adus victoria lui Krasnodar în minutul 70, iar PAOK va avea serios de muncă în retur pentru a spera la play-off.

Slavia Praga - Midtjylland 0-0

Echipele de start:

Slavia Praga: Kolar - Coufal, Zima, Hovorka, Boril - Holes - Masopust, Stanciu, Sevcik, Olayinka - Tecls

Midtjylland: Hansen - Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho - Cajuste, Onyeka, Evander - Dreyer, Kaba, Mabil

Krasnodar - PAOK Salonic 2-1

Echipe de start:

Krasnodar: Safonov - Petrov, da Silva Pantaleao, Sorokin, Ramirez - Cabella, Olsson, Vilhena - Wanderson, Berg, Claesson

PAOK: Zivkovic - Crespo, Inagson, Varela, Michailidis - Zivkovic, El Kaddouri, Schwab, Giannouilis - Tzolis, Pelkas

Maccabi Tel Aviv - Salzburg 1-2

Maccabi: Daniel - Bitton, Tibi, Yeini, Baltaksa, Davidzada - Karzev, Golasa, Barsky, D. Biton - Haim Almog

Salzburg: Stankovic - Kristensen, Andre Ramalho, Wober, Ulmer - Okugawa, Bernede, Mwepu, Szoboszlai - Berisha, Daka

VIDEO „There is only one God, Șumudică!” » Reporterul GSP, martorul unor secvențe HALUCINANTE în Turcia: „N-am văzut așa ceva în 20 de ani de presă!”

Stanciu, obiectiv Liga Campionilor! În 15 meciuri în grupe, niciun gol și nicio pasă decisivă

Igor Surkis, patronul formației lui Mircea Lucescu, a anunțat obiectivul în direct: „Este timpul!”

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion