INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ROSS COUNTY - RANGERS 0-1

ROSS COUNTY - RANGERS 0-1 » Ianis Hagi, o nouă evoluție modestă! Schimbat de Steven Gerrard după 63 de minute

Ianis Hagi // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 08 martie 2020 11:58

Ianis Hagi (21 de ani) a fost titular în meciul pe care Rangers l-a câștigat cu Ross County, 1-0, în etapa a 30-a din Scoția. Hagi a rămas în trendul slab al ultimei evoluţii din campionat cu Hamilton. A avut un singur şut, după o lovitură liberă, prins de portar, fiind înlocuit în minutul 62.

Ross County - Rangers 0-1

• A marcat: Kent 77'
  • Ianis Hagi a ieșit în minutul 62

Rangers are mari probleme cu adversarele dinspre coada ierarhiei în Scoţia, iar Ianis Hagi n-a putut scoate trupa lui Steven Gerrard din criza acută de joc. Cu mai puţin de trei săptămâni rămase înaintea semifinalei barajului cu Islanda pentru EURO 2020, atacantul român a livrat o nouă prestaţie slabă ieri contra lui Ross County, meci jucat pe ploaie torenţială şi vânt puternic, mai ales în prima parte, terenul greu nefiindu-i amic.Iar stingher în dreapta

Distribuit obsesiv de manager pe extrema dreaptă, Ianis nu s-a remarcat până la pauză decât printr-o cursă şi o pasă inspirată pentru Polster, care a centrat din flanc, iar mingea l-a lovit în braţul de sprijin în cădere pe Fontaine, fără ca oaspeţii să primească penaltyul cerut de Morelos. Nevoia de a primi baloane l-a obligat pe Hagi să coboare şi să se mute spre centrul terenului, dar nici aşa tot n-a făcut diferenţa! Cel mai aproape de gol, de altfel şi singura sa ocazie, a fost în minutul 53.

La o lovitură liberă din marginea careului, în unghi, pe care Barisici nu i-a cedat-o, mingea respinsă din zid la execuţia croatului a ricoşat la „şeptarul" lui Rangers, dar şutul tare cu stângul l-a prins la post pe portarul Laidlow. A ieşit în minutul 63, fiind schimbat cu Kamberi

Înlocuitorul lui Ianis Hagi a dat assist

Albanezul născut în Elveţia a reuşit după doar un sfert de oră assistul cu care Kent a deblocat tabela (1-0) şi a capitalizat pe tabelă dominarea haotică şi a pus capăt seriei de două eşecuri la zero în campionat şi Cupă.

Cu 28 de meciuri jucate, Rangers este pe 2, cu 67 de puncte. Este la 13 puncte de liderul Celtic. Ross County este pe 9, cu 29 de puncte.

Echipe de start

Ross County: Ladilaw - Fraser, Morris, Fontaine, Foster - Mulin, Tilsson, Cowie, Vigurus, Stewart - McKay Rezerve: Baxter, Erwin, Kelly, Shaw, Spence, Spittal, Watson Antrenor: Steven Ferguson

Rangers: McGregor - Polster, Goldson, Edmundson, Barisic - Kamara, Davis, Aribo - Hagi, Kent, Morelos
Rezerve: Foderingham, Halliday, Katic, Patterson, Jones, Kennedy, Kamberi
Antrenor: Steven Gerrard

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Imagini scandaloase! Zona Crepusculară la Arenele BNR, în centrul Bucureștiului » Jandarmii blochează accesul pentru un motiv incredibil: „Sunt «consensele» noastre”