SPORTURI  »  TENIS  »  ATP CUP

ATP CUP // FOTO Serbia a câștigat ATP Cup! Novak Djokovic a fost erou: l-a învins pe Rafael Nadal și a câștigat și în meciul de dublu

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 ianuarie 2020 11:21

Serbia a câștigat ATP Cup după o revenire spectaculoasă. Rafael Nadal (33 de ani, 1 ATP) și Novak Djokovic (32 de ani, 2 ATP) s-au înfruntat în prima finală ATP Cup, iar sârbul a câștigat în două seturi, 2-6, 6-7. În meciul decisiv, de dublu, sârbii s-au impus în două seturi, 6-3,6-4.

Serbia a început finala cu o înfrângere. Roberto Bautista Agut l-a învins pe Dusan Lajovic, scor 7-5, 6-1, dar sârbii au revenit spectaculos. Novak Djokovic a fost erou pentru țara sa.

După victoria la simplu în fața lui Nadal, Novak Djokovic a fost decisiv și în meciul de dublu. Nole a făcut pereche cu
cu Viktor Troicki și cei doi i-au învins pe Pablo Carreno Busta și Feliciano Lopez, scor 6-3, 6-4.  Sârbii au dominat autoritar meciul, nu au avut nicio emoție, impuându-se după o oră și 16 minute, și au adus victoria decisivă în finală.

Spania - Serbia 3-6, 4-6

Rafael Nadal - Novak Djokovic 2-6, 6-7 (4)

Novak Djokovic s-a impus pentru a 29-a oară în fața lui Rafael Nadal, în 55 de meciuri. În primul set al meciului de la Sydney, sârbul a dominat clar, cedând doar două game-uri. Djokovic a servit foarte bine și a returnat excelent, iar Rafa nu a avut nicio șansă.

În partea a doua, Nadal a ridicat nivelul jocului, iar game-ul a fost echilibrat. După ce Rafa a ratat 5 mingi de break, iar Nole a irosit 2, setul a ajuns în tie-break. Sârbul a fost mai sigur pe el și și-a adjudecat setul secund și meciul.

Setul II

MECI NOVAK DJOKOVIC: Sârbul egalează pentru Serbia! După un set doi echilibrat, Nole s-a impus în tie-break, 7-4. Cei doi se vor întâlni și-n meciul de dublu
Nadal - Djokovic 6-6: Setul doi ajunge în tie-break! Cei doi jucători au avut șanse de break, dar niciunul nu le-a putut fructifica, iar câștigătorul se decide în tie-break
Nadal - Djokovic 4-4: Ambii jucători continuă să își câștige serviciul. Nadal forțează și a avut mai multe mingi de break, dar nu reușește să câștige pe serviciul lui Nole
Nadal - Djokovic 2-2: Setul secund începe echilibrat. Nadal și-a ridicat nivelul jocului și servește mai bine, reușind să-și păstreze serviciul

Setul I

SET NADAL - DJOKOVIC 2-6: Novak Djokovic câștigă clar primul set, 6-2. Sârbul a fost net superior lui Rafa Nadal și este aproape de a trimite finala în meciul decisiv
Nadal - Djokovic 2-5: Sârbul este la un pas de câștigarea primului set. Nole domină majoritatea schimburilor, este agresiv și găsește cele mai bune lovituri. Pentru moment, Rafa nu găsește niciun răspuns la loviturile sârbului
Nadal - Djokovic 2-3: Rafa obține cu greutate primele game-uri pe propriul serviciu. Spanioul are probleme la serviciu și reușește cu greu să reziste retururilor lui Nole. De partea celaltă, Djokovic servește perfect și nu-i dă nicio șansă adversarului
Nadal - Djokovic 0-2: Sârbul începe mai bine meciul și câștigă primele două game-uri. Schimburile sunt intense, dar Nole are pentru un moment un plus în fața lui Rafa.