x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea a învins-o pe Monica Niculescu și s-a calificat în turul al doilea la Montreal

07 Aug 2018   •   20:52

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund al turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii în valoare de 2,82 milioane dolari, învingând-o în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-4, pe compatrioata sa Monica Niculescu, într-o partidă disputată marţi.

Cîrstea (28 ani, locul 54 WTA) a restabilit astfel egalitatea (5-5) în confruntările directe cu Monica Niculescu (30 ani, locul 69 WTA). Ea se va lupta pentru un loc în optimile de finală cu americanca Venus Williams, cap de serie numărul 13, care a dispus luni, cu 7-5, 6-1, de compatrioata sa Caroline Dolehide, în primul tur.

Pentru calificarea în turul al doilea, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec în valoare de 14.860 dolari şi 60 de puncte WTA.