Liga 1

Chindia ramane in Liga 1

Echipa Chindia Targoviste si-a pastrat locul in Liga 1 dupa castigarea barajului cu CS Mioveni (Liga 2).

Cele doua echipe au remizat, scor 1-1 (1-1), in returul barajului disputat, miercuri seara, pe terenul formatiei din Mioveni.

Invinsa cu 2-0 in meciul tur, Mioveni a inceput cum nu se poate mai bine partida, cu gol marcat de Hergheligiu in minutul 7.

Avantajul argesenilor a fost anulat in prelungirile primei reprize prin Ivancic.

Un gol care practic a pus capat luptei pentru promovare, Mioveniul fiind obligata la 1-1 sa marcheze de alte trei ori, ceea ce nu s-a intamplat.

Astfel, istoria ultimilor ani se respecta, cu echipa din Liga 1 castigand acest baraj de mentinere/promovare.

Caseta tehnica

CS Mioveni: Croitoru – Ghiţă (Isfan ’59), Beţa, Burnea (Gheorghe ’60), Alexe – Rădescu, M. Şerban (Herghelegiu ‘2), Raul Costin, Coşereanu (Măzărache ’56) – Anghelina (Massaro ’60), Balint. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Benga, Dinu, Dumitraşcu – Raţă (Mihai ’90), Bic (Barbu ’90) – Ivancic, Yameogo (Piţian ‘90+1), A. Şerban (Neguţ ’63) – Florea (Berisha ’83). Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Coşereanu ’19, Alexe ‘70 / Florea ‘27.

Arbitri: Marius Avram - Mircea Orbuleţ, Vladimir Urzică - Andrei Chivulete.