Liga 1

FC Botoșani – Universitatea Craiova 2-2. Oltenii au revenit de la 0-2 și au salvat remiza în minutul 90+4

Meciul dintre FC Botoșani și Universitatea Craiova din etapa a 26-a s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce gazdele au avut două goluri avantaj la pauză.

Așa am trăit FC Botoșani - Universitatea Craiova

Argentinianul Juan Kaprof a marcat o dublă pentru FC Botoșani în minutele 18 și 41, la a două reușită profitând de o mare eroare în apărarea oaspeților.

Alexandru Mitriță a redus din diferență la opt minute după pauză cu un șut pe jos din marginea careului.

Universitatea Craiova a salvat remiza în prelungirile partidei, egalând in extremis prin bosniacul Elvir Koljic. Acesta a apărut în șase metri la centrarea lui Mihai Căpățână și a reluat în poartă pentru 2-2.

După acest rezultat echipa din Bănie rămâne pe locul patru în clasament, cu 39 de puncte, în timp ce FC Botoșani ar putea ajunge din nou lanternă roșie, dacă Dinamo învinge Oțelul Galați.

Caseta tehnică

FC Botoșani: Ureche – R. Benzar, Sadiku, G. Miron, Ţigănaşu – Ed. Florescu (Şeroni 78), Dican, I.Filip – G. David (R. Dimitrov 72), E. Lopez (Mitrov 58), Kaprof (Ofosu 58). Antrenor: Bogdan Andone.

Universitatea Craiova: D. Lazar - Căpăţână, Zajkov, Screciu, Bancu - A. Creţu (Koljic 72), Mateiu (Badelj 73), Houri - Baiaram, A. Ivan (Markovic 46), A. Mitriţă. Antrenor: Ivaylo Petev.

Cartonaşe galbene: E. Lopez 10, Kaprof 44, Şeroni 81, Ureche 90+3 / A. Mitriţă 36, Mateiu 45+3, Screciu 83, Koljic 90+2.

Arbitri: Szabolcs Kovacs - Adrian Vornicu, Mihăiţă Necula.