Asa am trait FC Botosani - CFR Cluj

Etapa a 22-a din CASA Liga 1 s-a incheiat cu meciul FC Botosani - CFR Cluj.

Incheiat
22:23

Horia Mladinovic fluiera finalul partidei. CFR Cluj rateaza primul loc in clasament.

A doua repriza
90'

Un nou atac periculos al gazdelor. Florescu patrunde in careu, dar este blocat de Camora.

90'

Ocazie!

Al Mawas scapa singur cu Balgradean si trimite pe langa poarta. Mingea i-a sarit sirianului dintr-o brazda si a lovit-o cu tibia.

89'

Rondon aproape de 2-2. Hankic inchide poarta, apoi s-a semnalizat offside la Deac. Cei de la Botosani se felicita ca dupa un gol marcat.

83'

Atacuri haotice din partea oaspetilor. Susic trimite direct in bratele portarului Hankic.

53'

Paun se lasa pe spate si trimite peste poarta.

Pauza
21:18

Pauza la Botosani.

Prima repriza

45'

Ocazie!

Deac reia pe langa poarta din centrarea lui Manea.

38'

Gol Roman!

Gazdele trec in avantaj prin Roman. Acesta a reluat in poarta o minge pe care Papa o reluase in bara.

33'

Al Mawas trimite pe langa poarta.

32'

Hankic blocheaza sutul lui Chipciu din afara careului.

31'

Gol Papa!

Botosani egaleaza dupa o faza fixa de la coltul terenului. Papa a reluat in poarta la coltul scurt.

14'

Ongenda suteaza in zid dintr-o lovitura libera.

11'

Chindris blocheaza in fata lui Deac la o faza limita pentru poarta gazdelor.

10'

Gidea ii lasa locul lui Paun.

10'

Tanarul Gidea suteaza pe langa poarta gazdelor.

4'

Gazdele incearca sa replice si Keyta obtine cornerul.

2'

Gol Debeljuh!

CFR Cluj deschide scorul in minutul 1 si 16 secunde. Debeljuh profita de o respingere scurta si trimite din afara careului in stanga lui Hankic.

1'

Terenul este degajat de zapada si este aproape inghetat.

1'

Start de partida la Botosani.

Inainte de meci
20:31

Echipele de start

FC Botosani: 13 Hankic - 47 Braun, 6 Chindris, 32 Seroni, 30 Tiganasu - 67 Papa, 8 Rodriguez, 10 Ongenda - 99 Caia, 9 Al Mawas, 7 Keyta.

CFR Cluj: 34 Balgradean - 4 Manea, 55 Vinicius, 3 Burca, 45 Camora - 10 Deac, 28 Hoban, 75 Gidea - 27 Chipciu, 22 Debeljuh, 18 Costache.

12:37

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 19 ori în principala competiţie internă, de patru ori au câştigat moldovenii, de 11 ori s-au impus clujenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 9 meciuri - 4 victorii FC Botoşani - două remize - 3 succese CFR Cluj.

Cea mai recentă întâlnire directă: 17 octombrie 2020, CFR Cluj - FC Botoşani 2-1, goluri înscrise de G. Debeljuh, P. Vinicius, respectiv R. Fili.

Marius Croitoru vs Edward Iordănescu: două jocuri - două remize;

Edward Iordănescu vs FC Botoşani în Liga 1: 11 jocuri - 4 victorii - 5 remize - două înfrângeri.