Incheiat
FC Botosani
Florescu 59' Pinson 51'

Așa am trăit Rapid - FC Botoșani

Am transmis live text în această pagină meciul Rapid - FC Botoșani din etapa a 3-a din Liga 1.

Incheiat
23:29

Final de partidă.

A doua repriza
88'

Bergodi e averizat cu galben pentru proteste.

86'

Ocazie pentru Rapid ratată de Ioniță. Șut pe lângă poartă din interiorul careului.

82'

Gol Dugandzic !

Rapid egalează prin Dugandzic cu un șut din interiorul careului.

75'

Onea pătrunde în dreapta și centrează în fața porții. Intervine Ducan fără probleme.

67'

Ducan reține șutul lui Ioniță.

65'

Dugandzic cade în careu și solicită penalty. Jocul continuă.

59'

Gol Florescu!

Florescu aduce Botoşaniul în avantaj după o fază de contraatac.

51'

Gol Pinson!

Botoșani egalează pe contraatac prin Pinson.

46'

S-a reluat meciul din Giulești.

Pauza
22:20

Rapid intră cu 1-0 la pauză.

Prima repriza
39'

Dugandzic pătrunde în forță, dar se fluieră fault în atac.

26'

Botoșani aproape de egalare prin Șeroni după un corner. Acesta reia cu capul pe lângă poartă.

14'

Rapid deschide scorul prin croatul Dugandzic din penalty.

12'

Penalty pentru Rapid.

1'

Start de partidă.

0'

Echipele de start:

Rapid: 31. Moldovan - 47. Braun, 22. Săpunaru, 15. Cristea, 19. Onea - 96. Papeau, 23. Albu, 26. Oaidă - 80. Cîrjan, 45. Dugandzic, 7. Bamgboye.
Rezerve: 90. Drăghia - 13. Morais, 6. Iacob, 10. Ioniţă, 11. Borja Valle, 18. Costache, 17. Pănoiu, 4. Kait, 25. Emmers.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Botoşani: 68. Ducan - 3. Mutombo, 32. Şeroni, 40. Pius - 80. Cărăuşu, 45. Olinga, 6. Dican, 8. Florescu, 24. Cioiu - 10. M.Roman, 93. Pinson.
Rezerve: 82. Ureche - 17. Camara, 38. Camara, 70. Gligor, 33. David, 23. Dragu, 99. Zabou, 96. Creţ, 11. Drole.
Antrenor: Marius Croitoru.

Inainte de meci
20:49

De șapte ori s-au mai întâlnit în campionat Rapid și FC Botoșani până acum. Giuleștenii s-au impus de trei ori, un joc s-a terminat cu victoria moldovenilor, iar alte trei partide s-au încheiat la egalitate.

Rapid a câștigat ultimul meci direct, cu 2-1, pe terenul celor de la Botoșani, pe 1 martie 2023.

Potrivit LPF.ro cei de la FC Botoșani au utilizat 21 de jucători în primele două etape, cei mai mulţi dintre toate cele 16 competitoare.

Rapid are patru puncte după primele două etape, fără victorie acasă, în timp ce Botoșani a adunat un singur punct.

Moldovenii au pierdut precedenta deplasare din campionat, 1-2 la Voluntari.