Echipa națională a Franței a cucerit medalia de aur la Campionatul European de handbal masculin, după ce s-a impus cu scorul de 33-31 în fața Danemarcei, într-o finală decisă în prelungiri.

Franta, nationala de handbal masculinFoto: Bildbyran / ddp USA / Profimedia

Franța – Danemarca 33-31 (14-14), în finala Campionatului European de handbal masculin

Finala CE de handbal masculin s-a desfășurat într-un echilibru total, Franța câștigând împotriva Danemarcei la o diferență de doar două goluri, scor 33-31 (14-14).

După o primă repriză pe contre, scorul pauzei a fost 14-14, dar debutul părții secunde a adus un plus pentru Danemarca.

Danezii au condus în mai multe rânduri la o diferență de două goluri, dar fără să reușească să mărească avantajul.

Finalul celor 60 de minute au adus Franța în situația de a egala și a trimite și acest meci în prelungiri, după semifinala cu Suedia.

A fost din nou egal după prima repriză suplimentară, scor 29-29, dar cu un ultim efort, francezii au terminat partida la două goluri diferență și au obținut medalia de aur.

Este cel de-al patrulea trofeu european al Franței, care s-a mai impus în finalele din 2006, 2010 și 2014. Francezii au în palmares și șase titluri mondiale.

De cealaltă parte, pentru Danemarca este cea de-a doua finală de CE pierdută, după ce în 2014 ceda în ultimul act tot în fața Franței. Danezii au două titluri europene, în 2008 și 2012.

În finala mică, Suedia a învins Germania cu scorul de 34-31 (18-12).