AFC Hermannstadt a obținut cea mai importantă victorie din acest sezon, scor 2-1, pe teren propriu, împotriva celor de la Dunărea Călărași. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Vasile Miriuță a adunat 27 de puncte și va juca împotriva Universității Cluj pentru menținerea în Liga I. De cealaltă parte, trupa lui Dan Alexa a retrogradat în Liga a II-a.

Liga 1, logoFoto: lpf.ro

Steliano Filip a deschis scorul pentru Dunărea Călărași în minutul 77 cu un voleu de senzație, din afara careului, la colțul lung. Tsomou a egalat pentru gazde în minutul 85 și a ratat o altă ocazie imensă din careul mic (Straton a respins în ultimul moment).

Blănaru (Hermannstadt) a fost eliminat în minutul 90+2, însă colegii săi au reușit să obțină rezultatul dorit prin golul lui Lendric (90+6).

Au evoluat echipele:

Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, Stoica, Acsinte (Popovici '65) - Dâlbea, Dumitriu - Petrescu, Tsoumou, Tătar - Blănaru (Lendric '75). Antrenor: Vasile Miriuţă

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov (Ben Djemia '75), Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Enache, Bourceanu, Simion, Filip (Honciu '80) - Ammari, D. Benzar (Keita '90+3). Antrenor: Dan Alexa

Cartonaşe galbene: Enache '53, Gligorov '57, Bourceanu '58, Honciu '81, Dobrosavlevici '82, Filip ''90+2. Cartonaş roşu: Blănaru '90+2

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitru de rezervă a fost Marian Barbu, iar observatori Nicolae Grigorescu şi Eduard Alexandru.

Clasamentul play-out-ului:

1. Gaz Metan Mediaș (22-8) 45 puncte (-1 meci)

2. FC Botoșani (18-9) 44

3. Dinamo București (16-7) 43

4. FC Voluntari (14-16) 31

5. Poli Iași (12-18) 31

6. AFC Hermannstadt (9-19) 27 - va juca la baraj împotriva echipei Universitatea Cluj

7. Dunărea Călărași (8-18) 25 - a retrogradat

8. Concordia Chiajna (16-20) 19 (-1 meci) - a retrogradat