Brazilia și Venezuela au încheiat pe primele două poziții în Grupa A de la Copa America și s-au calificat în sferturile competiției. Naționala țării gazdă s-a distrat cu Peru, scor 5-0, în ultimul meci din faza grupelor. De partea cealaltă, Venezuela a învins-o cu 3-1 pe Bolivia.

Brazilia s-a distrat cu Peru (5-0)Foto: copaamerica.com

În meciul de pe arena Corinthians din Sao Paulo, Brazilia nu a avut milă de Peru. Echipa lui Tite s-a impus prin golurile marcate de Casemiro (12), Roberto Firmino (19), Everton (32), Daniel Alves (53) şi Willian (90).

Brazilia a avut șansa să facă 6-0, dar Gabriel Jesus a ratat un penalty în minutul 90+3.

În faţa a 42.317 spectatori, printre care s-a aflat şi preşedintele FIFA, Gianni Infantino, au evoluat echipele:

Peru: Pedro Gallese - Luis Advincula, Miguel Araujo, Luis Abram, Miguel Trauco - Jefferson Farfan, Renato Tapia, Yoshimar Yotun (Edison Flores, 46), Christian Cueva (Josepmir Ballon, 67), Andy Polo - Paolo Guerrero (Christofer Gonzales, 55). Selecţioner: Ricardo Gareca.

Brazilia: Alisson - Daniel Alves, Marquinhos, Thiago Silva, Filipe Luis (Alex Sandro, 57) - Casemiro (Allan, 70), Arthur, Philippe Coutinho (Willian, 77) - Everton, Gabriel Jesus, Roberto Firmino. Selecţioner: Tite.

Vezi aici rezumatul partidei Peru vs Brazilia.

Pe stadionul Mineirao din Belo Horizonte, Venezuela, care venea după două remize albe cu Peru şi Brazilia, a reușit prima victorie la Copa America, scor 3-1 cu Bolivia, calificându-se în sferturi.

Darwin Machis a reușit dubla în minutele 2 și 55. Primul gol al atacantului a fost cel mai rapid de la Copa America în acest secol, după doar 75 de secunde.

Bolivienii au redus din diferenţă prin Leonel Justiniano (82), dar echipa antrenată de Rafael Dudamel a stabilit scorul final prin Josef Martinez (86).

În faţa a doar 7.106 spectatori au evoluat echipele:

Bolivia: Carlos Lampe - Diego Bejarano, Luis Haquin, Adrian Jusino, Marvin Bejarano (Roberto Fernandez, 72) - Leonardo Vaca (Raul Castro, 34), Leonel Justiniano, Fernando Saucedo, Cristian Arano - Ramiro Vaca - Marcelo Martins Moreno (Gilbert Alvarez, 78). Selecţioner: Eduardo Villegas.

Venezuela: Wuilker Farinez - Ronald Hernandez, Jhon Chancelor, Luis Mago, Roberto Rosales - Junior Moreno - Jefferson Savarino, Juanpi Anor (Yeferson Soteldo, 58), Tomas Rincon, Darwin Machis (Josef Martinez, 73) - Salomon Rondon (Jhon Murillo, 86). Selecţioner: Rafael Dudamel.

Vezi aici rezumatul partidei Bolivia vs Venezuela.

Clasament final Grupa A:

1. Brazilia 7 puncte (8-0)

2. Venezuela 5 puncte (3-1)

3. Peru 4 puncte (3-6)

4. Bolivia 0 puncte (2-9)

*în sferturi se califică primele două clasate din fiecare grupă și cele mai bune două echipe de pe locul 3

Clasamentul locului 3:

1. Peru 4 puncte (3-6), trei meciuri

2. Qatar 1 punct (2-3), două meciuri

3. Japonia 1 punct (2-6), două meciuri

În România, meciurile de la Copa America (15 iunie - 7 iulie) se văd în direct pe Eurosport 1 și pe platforma Eurosport Player.