La primul meci cu Dan Alexa pe banca tehnică, FC Botoșani a remizat pe teren propriu cu cei de la Hermannstadt, scor 2-2, în penultimul meci al etapei a 8-a din SuperLiga României.

Dan AlexaFoto: Inquam Photos / Cornel Putan

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Botoșaniul rămâne fără succes în SuperLiga României

FC Botoșani mai are de așteptat până să bifeze primul succes din actuala ediție de campionat.

Formația antrenată de Dan Alexa a remizat pe teren propriu cu Hermannstadt, scor 2-2, într-un meci pe care l-a terminat în inferioritate numerică.

Gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 22, la o fază la care Drole a profitat de o mare greșeală a lui Căbuz.

7 minute mai târziu, Hermannstadt a echilibrat situația prin Paraschiv, al cărui gol a avut nevoie de analiza VAR înainte de a fi validat.

Același Paraschiv a realizat dubla în al 11-lea minut de prelungire al primei reprize, cu o lovitură de cap perfectă.

În a doua repriză, David Gabriel a egalat pentru moldoveni, după încă o fază la care portarul Căbuz a fost superficial (min 53).

Drole a fost eliminat de centralul partidei după o intervenție tare la Iancu, însă tabela a rămas neschimbată până la finalul partidei.

Mino Sota a fost și el eliminat pentru a-l doilea galben în prelungirile partidei.

Cu acest rezultat, Hermannstadt ocupă locul 8 cu 9 puncte, în timp ce Botoșaniul este pe locul 16, cu doar 4 puncte.