Aflat pentru a 13-a oară în finala turneului de la Halle, Roger Federer (3 ATP) l-a învins în două seturi pe belgianul David Goffin (33 ATP), scor 7-6(2), 6-1. Acest succes i-a adus elvețianului al zecelea titlu pe iarba de la Halle și trofeul cu numărul 102 al carierei.

HotNews.roFoto: Hotnews

Primul set al finalei dintre Federer și Goffin a fost unul extrem de echilibrat. Singurele șanse de break din primul act i-au aparținut belgianului (au fost de altfel singurele pentru el în toată partida), la scorul de 2-2. Federer a reușit să revină de la 0-40 și a salvat un game care părea pierdut. S-a mers apoi cap la cap cu serviciul până la tie-break, unde Federer a dominat autoritar (7-2).

Actul al doilea a fost unul în care serviciul i-a dat bătăi de cap lui Goffin, acesta câștigând un singur game, la scorul de 2-0. Federer și-a trecut apoi în cont patru game-uri consecutive și a pus capăt partidei după o oră și 23 de minute, adjudecându-și al zecea titlu la Halle.

Federer conduce acum cu 8-1 în meciurile directe cu David Goffin. Singura victorie a belgianului în fața lui Federer a fost înregistrată în 2017, în semifinalele Turneului Campionilor, scor 2-6, 6-3, 6-4. Cei doi jucători s-au mai întâlnit la Halle în 2016, în faza sferturilor. Elvețianul a avut câștig de cauză și atunci, scor 6-1, 7-6(10).

Turneul de la Halle devine astfel cel mai de succes pentru Roger Federer. Este pentru a zecea oară când Mister Perfect pleacă acasă cu trofeul de la Halle (2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2013, 2014, 2015, 2017 și 2019). Elvețianul a pierdut trei finale la competiția din Germania: în 2010 cu Lleyton Hewitt, în 2012 cu Tommy Haas și în 2018 cu Borna Coric.

Grație victoriei de la Halle, Federer și-a îmbunătățit impresionantul palmares, ajungând la 102 trofee cucerite în întreaga carieră. Elvețianul este acum cu încă un pas mai aproape de recordul deținut de Jimmy Connors. În vârstă de 66 de ani, americanul este lider la capitolul trofee câștigate la simplu (Era Open): 109.

Federer s-a mai impus în acest an la Dubai și Miami.