Serena Williams (locul 10 mondial) a învins-o pe Naomi Osaka (2 WTA) şi s-a calificat în semifinale la Rogers Cup (Toronto), unde o va întâlni pe Marie Bouzkova, după abandonul Simonei Halep.

Naomi Osaka si Serena WilliamsFoto: Peter Power/Tennis Canada

Serena a avut nevoie de o oră și 16 minute pentru a o învinge pe niponă, scor 6-3, 6-4.

Naomi Osaka va reveni luni pe primul loc al clasamentului WTA, ca urmare a rezultatelor înregistrate la Rogers Cup. Barty (actualul lider) a pierdut în turul al doilea, Naomi s-a oprit în sferturi, la fel și Karolina Pliskova. Osaka a mai fost lider WTA timp de 21 de săptămâni, în acest an, de la 28 ianuarie, potrivit News.ro.

Pentru a se menţine pe primul loc, Barty avea nevoie ca Osaka să piardă în turul doi şi ca Pliskova să nu ajungă în semifinale. Pliskova avea nevoie să ajungă cel puţin în semifinale pentru a urca pe primul loc.