VIDEO Ce a făcut galeria lui Rapid, după 2-7 cu Farul Constanța

SPORT.RO
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 00:17
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 00:17

Cele două echipe s-au confruntat în etapa cu numărul șapte din play-off-ul Superligii.

Pentru Rapid București e cea mai neagră seară din 1989, când Steaua i-a învins pe giuleșteni cu 8-2, până acum. Giuleștenii au marcat două goluri, dar au încasat șapte de la liderul Farul Constanța.

Ce a făcut galeria lui Rapid, după 2-7 cu Farul Constanța

La finalul meciului, jucătorii au trecut pe la la galerie, iar fanii rapidiști veniți până la Ovidiu au început să cânte și să-și încurajeze echipa după umilința din etapa a șaptea.

Echipele de start

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Alibec, Munteanu, Mazilu
  • Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Boli, Casap, Doukoure, Mateus Barbosa, Sali, Popescu, Morar

• Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu, Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Funsho Bamgboye
  • Rezerve: Drăghia, Iacob, Ștefan, Emmers, Papeau, Pănoiu, Ongenda, Costache, Luckassen

Farul Constanța - Rapid București 7-2

Denis Alibec a dat startul recitalului în minutul trei al meciului. Ulterior, Tudor Băluță a dus scorul la 2-0, respectiv 3-0 (23', 27'), iar atacantul echipei de la malul mării a închis tabela în prima repriză la 4-0 (45').

În partea secundă, Cristi Săpunaru a redeschis tabela în minutul 59, iar Denis Alibec a readus diferența la patru goluri (61').

Louis Munteanu a mai marcat de două ori (75', 77'), ca Marko Dugandzic să reducă diferența pe final, în minutul 86. Cu 7-2 pe tabelă, Farul Constanța are acum 46 de puncte și beneficiază de un golaveraj de +șapte goluri.