loader
Foto

Superliga: CS Universitatea Craiova – FC Voluntari 2-1

Echipa CS Universitatea Craiova a învins luni seara, pe teren propriu, scor 2-1, formația FC Voluntari, în ultimul meci al etapei a 27-a. Golul victoriei a fost înscris de un jucător intrat pe teren de două minute.

Oltenii au început perfect meciul de la Craiova: bară Crețu în minutul 2 și gol Baiaram în minutul 7. Ilfovenii au egalat după numai un minut, prin Dumiter, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Elevii lui Dică au pus presiune pe gazde, au cerut un penalti în minutul 24, la un duel al lui Carnat cu Bancu, și au reușit să egaleze în minutul 54, tot după un penalti. Dumiter a fost faultat în careu de portarul Laurențiu Popescu și Robert Popescu a egalat pentru Voluntari. Golul victoriei craiovene a fost înscris în minutul 84 de Maldonado, cu o lovitură de cap. Jucătorul hondurian abia intrase pe teren, în minutul 82. Mekvabishvili a trecut pe lângă gol pe final de meci, iar arbitrul Adrian Cojocaru a acordat penalti în minutul 90+6, când Carnat a simulat că a fost lovit în careu de portarul craiovean. După analiza VAR, arbitrul a anulat decizia și CS Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1. În clasament, craiovenii au 42 de puncte și au urcat pe locul 4, în vreme ce FC Voluntari este pe 14, cu 27 de puncte.

CSU CRAIOVA: L. Popescu - Căpățînă, Screciu, Badelj (Maldonado 82), Bancu – Al. Crețu (J. Blesa 75), Mekvabishvili, Lyes Houri - Baiaram, Markovic (Koljic 59), Al. Mitriță. ANTRENOR: Ivaylo Petev

FC VOLUNTARI: J. Fernandez – Ricardinho (Cascini 72), Turda, Matricardi, Aliji - Rața, Crepulja (D. Florea) 89), A. Ciobanu (Nemec 46) - Carnat, Dumiter (C. Paz 79), R. Popescu. ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonașe galbene: Bancu 24, A. Mitriță 27, L. Popescu 52, Houri 57 / Nicolae Dică 37, R. Popescu 74, Cascini 83

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru - Valentin Avram, Florian Alexandru Vişan - Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Lucian Rusandu - Vasile Marinescu

Observator: Adrian Vidan

FILM.TVR.RO

Logo

Elisabeta Lipă, la ”Portret de excelență”: ”Am avut numeroase ocazii să rămân afară, în străinătate, dar nu am putut...Nu există țară mai frumoasă ca a noastră”

Sâmbătă, 18 mai, de la ora 16:00, la  TVR Cultural, Mihaela Olaru va sta de vorbă cu Elisabeta Lipă, cea mai medaliată canotoare din istoria ...

Cancerele osoase se tratează! Dăruiește speranță copiilor care luptă pentru viață!

Sâmbătă, 18 mai, de la ora 7:00, la TVR 1 și TVR+, vă invităm să urmăriți o ediție de colecție "Un doctor pentru dumneavoastră".

Spectacol muzical de excepție, închinat memoriei marelui Puccini, difuzat în exclusivitate la TVR Cultural, în 18 mai

Sâmbătă, 18 mai, de la ora 19.00, TVR Cultural transmite în exclusivitate Gala „Puccini”, o seară dedicată îndrăgitelor opere ale marelui ...