loader
Foto

Superliga: FCU Craiova – U Cluj 3-4, în meciul de debut al etapei a treia

Echipa Universitatea Cluj a învins vineri, în deplasare, formația FCU Craiova, scor 4-3, în meciu de debut al etapei a treia din Superligă. Trei jucători au reușit dubla: Chițu, Nistor și Chipciu.

Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, din pasa lui Chipciu. Oltenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 44, dar au reușit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un șut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chițu a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 59, Bahassa a șutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins, mingea a ajuns la Aurelian Chițu, care l-a depășit pe portarul clujenilor și a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj. În minutul 67 oaspeții au primit penalti pentru un henț al lui Baeten și Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reușind dubla.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Chipciu a egalat cu un șut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca același jucător să reușească și el dubla, în minutul 86, cu un șut deviat de Achim. Universitatea Cluj s-a impus cu 4-3 la Craiova, după un meci frumos, și este pe locul 7 în clasamentul Superligii, cu 4 puncte, în timp ce FCU Craiova nu a acumulat nici un punct.

FCU CRAIOVA: R. Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny Henriques, Van Durmen - Dr. Albu (S. Asamoah 46), Vl. Achim – Baeten (Sidibe 76),  Bauza (Blănuță 88), Bahassa – A. Chițu. ANTRENOR: Nicolae Dică

U CLUJ: Gorcea – R. Dimitrov, G. Miron, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic, I. Filip (Calcan 82), Nistor (Pițian 90) - D. Popa, I. Stoica (Perianu 82), Chipciu. ANTRENOR: Anton Petrea

Cartonașe galbene: Baeten 39, Paramatti 43 / B. Mitrea 20, R. Dimitrov 45+4, Gorcea 90+3

Arbitri: Kovacs Szabolcs - Ciprian Florin Danşa, Romică Bîrdeş - Marius Omuț

Arbitri VAR: Florin Andrei - Ovidiu Robu

Observator: Nicolae Marodin

Sursă foto: Agerpres

FILM.TVR.RO

Logo

Cancerele osoase se tratează! Dăruiește speranță copiilor care luptă pentru viață!

Sâmbătă, 18 mai, de la ora 7:00, la TVR 1 și TVR+, vă invităm să urmăriți o ediție de colecție "Un doctor pentru dumneavoastră".

„Corpul uman este templul vieții, iar sănătatea este moneda cu care putem trăi în el”

O lecţie pe care să ne-o însuşim fiecare dintre noi, oferită de „Brilliantul” săptămânii la TVR INFO – Diana Mitrică, diplomat chimist, pasionată ...

"Dăruiește Românie!", sâmbătă, la TVR 3

publicat: Vineri, 17 Mai 2024

Carmen Târnoveanu, gazda emisiunii "Dăruiește Românie!" vă așteaptă  sâmbătă, 18 mai, de la ora 13:30, la TVR 3.