loader
Foto

Superliga: Poli Iași – FCU Craiova 1-1, în etapa a 13-a

Echipa Poli Iași a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FCU Craiova, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Alin Roman a deschis scorul la Iași, cu un șut de la 30 de metri, în minutul 13. Oltenii au reușit să înscrie în minutul 19, dar golul lui Bahassa a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 64, arbitrul Iulian Dima i-a acordat un cartonaș roșu portarului gazdelor, Ailenei, pentru o intrare la Aurelian Chițu, dar și-a schimbat decizia după consultarea VAR, schimbând roșul într-un cartonaș galben. În minutul 66, Iulian Dima i-a arătat al doilea galben lui Leo Lacroix și l-a eliminat pe fundașul elvețian. Oaspeții au trecut pe lângă egalare în minutul 87, când Ailenei a intervenit salutar la șutul din apropriere al lui Jibril Ibrahimi. Sidibe a trimis pe lângă poartă în minutul 88, iar insistența craiovenilor a dat roade în minutul 90+1, când Ibrahimi a egalat cu un șut senzațional, de la 30 de metri.

În clasament, Poli Iași se află pe locul 9, cu 15 puncte, iar FCU Craiova este pe 11, cu 14 puncte.

POLI IAȘI: Ailenei - Martac, Fl. Ilie, Katanec, R. Ispas - A. Roman (R. Ion 89), Bordeianu (Itu 85), Marchioni, Stefanovici (A. Gheorghiță 46) - S. Buș (A. Ciobanu 89), Luis Phelipe (Vojtus 46). ANTRENOR: Leo Grozavu

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Danny Henriques, Padula (Mascarenhas 56) - Dr. Albu (Buta 56), V. Achim – Bahassa (Ibrahimi 72), A. Chițu, Van Durmen (V. Pop 87) - Blănuță (Sidibe 56). ANTRENOR: Giovanni Costantino

Cartonașe galbene: Luis Phelipe 45+4, Bojtus 59, Ailenei 64 / Bahassa 44, Lacroix 45+1, Padula 53, Gurău 67, Buta 76

Logo

Rodica Mandache, în rolul Pălărierului... cel bun, la „Vis sau realitate”

Pe 17 mai, mult admirata actriţă îşi încearcă noi talente. Basti Ţopescu îi este alături, ajutând-o să-şi îndeplinească visul. Un nou episod „Vis ...

Veta Biriş, triplu aniversată la „Petrecere... cu cântec!”, pe TVR 1

Iuliana Tudor ne invită să omagiem viaţa şi cariera artistei împreună cu Mariana Anghel, Niculina Stoican, Ilie Medrea, precum şi cu ...

Carmen Târnoveanu, gazda emisiunii "Dăruiește Românie!" vă așteaptă  sâmbătă, 18 mai, de la ora 13:30, la TVR 3.