INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BENFICA - PAOK SALONIC 1-1

BENFICA - PAOK SALONIC. Răzvan Lucescu scoate un egal miraculos în Portugalia și e la 90 de minute de grupele Ligii Campionilor

Articol de GSP - Publicat marti, 21 august 2018 16:28

Benfica și PAOK Salonic, formația lui Răzvan Lucescu, au remizat, scor 1-1, în turul play-off-ului Ligii Campionilor.

PAOK a fost sufocată încă din primele minute ale partidei de pe Estadio da Luz. Viteziștii din ofensiva portughezilor au destabilizat apărarea lui Răzvan Lucescu la aproape fiecare acțiune ofensivă. Prima mare ocazie a venit în minutul 5. Gedson Fernandes a trimis mingea în poartă, dar reușita a fost anulată pentru offside. Au urmat 10 minute în care Pizzi a ratat din toate pozițiile. Execuțiile din minutul 23, 27 și 29 au ratat milimetric ținta. Portughezul s-a răzbunat la ultima acțiune a reprizei. A transformat un penalty contestat vehement de Răzvan Lucescu.

Blocată de un pressing agresiv, PAOK a fost incapabilă să iasă din propria jumătate în primele 10 minute ale părții secunde. Portarul Alexandros Paschalakis a fost un adevărat erou. A intervenit în fața lui Facundo Ferreyra, în minutul 50, respectiv în fața șutului trimis de Alex Grimaldo, care ar fi ținit vinclul porții.

Ostilitățile s-au schimbat în ultima jumătate de oră. Egipteanul Amr Warda, intrat după pauză, a reluat defectuos dintr-o poziție excelentă în minutul 68, de la 10 metri de poarta lusitanilor, poziție centrală. Era ocazia care anunța egalarea. Același fotbalist a fost pe fază după o minge trimisă de fostul stelist, Fernando Varela, în bară, și a reluat printr-o defensivă suprasaturată.

Finalul a fost unul pe contre. Grecii au căpătat curaj, au ieșit la atac, dar au scăpat nepedepsiți doar datorită aceluiași Paschalaki.

Returul se va disputa miercuri, 29 august, de la ora 22:00, într-o atmosferă incendiară, pe Arena Toumba din Salonic.

Celelalte rezultate din play-off

Bate Borisov (Belarus) - PSV (Olanda) 2-3
Au marcat: Touminen '9, A. Hleb '88 / Pereiro (pen.) '35, Lozano '61, D. Malen '89

Steaua Roșie Belgrad (Serbia) - Salzburg (Austria) 0-0

Benfica - PAOK Salonic 1-1
Au marcat: Pizzi (pen.) '45+1 / Warda 76