David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv din Balcani in 202211Foto1Video© realitatea.net

David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv din Balcani in 2022

, 17 știri, 19 vizualizări

Popovici (18 ani), care a obținut medalii de aur la 100 și 200 m liber, atât la Europene, cât și la Mondiale în acest an, doborând și recordul mondial la 100 m liber, s-a impus la cea de-a 49-a ediție a anchetei cu 64 de puncte, devansându-l pe tenismanul sârb Novak Djokovic, 61 puncte, și pe fotbalistul croat Luka Modric, 48 puncte.

Djokovic, care a ieșit învingător în ancheta BTA de șapte ori, a câștigat în acest an titlul la Wimbledon, dar și Turneul Campionilor.

Luka Modric, laureat al anchetei BTA în 2018, a cucerit trofeul Ligii Campionilor și titlul de campion în Spania cu Real Madrid, precum și bronzul cu naționala Croației la Cupa Mondială din Qatar.