Irina Begu, în căutarea celui mai bun rezultat de la Roland Garros - Când va avea loc meciul cu Jessica Pegula din optimi14Foto© sport.hotnews.ro

, 19 știri, 28 vizualizări

Partida dintre Pegula și Begu este a treia a zilei pe arena „Suzanne Lenglen”. Aceasta va începe după meciurile Daria Kasatkina - Camila Giorgi (ora de start 12:05, final 6-2, 6-2) și Casper Ruud - Hubert Hurkacz (start la 13:55).

Irina Begu este în fața celei mai mari performanțe din carieră. În eventualitatea unei victorii cu Jessica Pegula, jucătoarea din România ar ajunge în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam.

Begu și Pegula s-au mai întâlnit de două ori până acum, Irina fiind învingătoare de fiecare dată: în 2020 la Indian Wells, 7-5, 6-1, în ianuarie 2022 la Melbourne Summer Set 2, 7-6 (8-6), 6-3.