Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Palermo© sport.ro

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Palermo

, 5 știri, 37 vizualizări

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Palermo, dotat cu premii totale de 203.024 euro, după ce a dispus de franțuzoaica Oceane Dodin cu 1-6, 6-2, 6-4, într-un meci încheiat aproape de miezul nopții (ora locală).

Begu (31 ani, 45 WTA), a șasea favorită, s-a impus după două ore și 4 minute de joc.

Românca a cedat fără drept de apel primul set (1-6), dar a revenit apoi în joc și a dominat actul secund, pe care l-a câștigat cu 6-2, după patru ghemuri câștigate la rând. Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat, iar la 3-3 Irina a reușit să salveze patru mingi de break. Begu a câștigat cu 6-4, reușind să se impună pe serviciul adversarei la ultimul ghem.

Irina Begu a realizat 7 ași, dar a făcut și 5 duble greșeli, Dodin având procentaje mai bune la punctele cu ambele servicii, precum și un punctaj total mai bun (86-81).