Irina Begu, victorie mare! Trei românce în turul doi4Foto1Video© gsp.ro

Irina Begu, victorie mare! Trei românce în turul doi

, 9 știri, 43 vizualizări

Begu a revenit fantastic, după ce meciul părea că se îndreaptă spre o victorie clară a lui Mertens. Jucătoarea din Belgia conduce cu 6-3, 2-0, când Irina și-a reveni și a luat 6 game-uri la rând. Finalul ultimului set i-a aparținut tot româncei, care câștigat în premieră cu Mertens.

Mertens a reușit să se desprindă rapid cu Begu. La 2-1 în primul set, Elise a făcut break nu a mai putut fi oprită, câștigând primul set cu 6-3, în 40 de minute.

Irina a început și setul doi rău, serviciu pierdut și 0-2 pentru Mertens. Numai că Begu nu avea să renunțe. Sportiva din România a crescut nivelul de agresivitate și a revenit fabulos, de la 0-2 la 6-2, câștigând de 3 ori consecutiv pe serviciul adversarei.