Prima infrangere pentru Rapid in Liga Campionilor12Foto© adevarul.ro

Prima infrangere pentru Rapid in Liga Campionilor

, 15 știri, 17 vizualizări

Rapid a pierdut pentru prima oară în acest sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin. Pe terenul lui Gyor, giuleștencele au fost învinse cu 32-30 după un meci curajos, care putea avea un deznădămând fericit cu un pic de atenție pe final.

A fost primul eșec al giuleștencelor în actuala stagiune. Înaintea acestui meci, Rapid era singura echipă neînvinsă în Liga Campionilor. Româncele au intrat bine în meci și nu au ratat nimic în primele 10 minute. Partida a continuat într-un ritm fantastic, dar Gyor a profitat de câteva inexactități în defensiva campioanei României: 18-15 la pauză.

Partea a doua a început prost pentru românce. Gyor și-a turat motoarele și s-a desprins 7 goluri. Însă, spre final, Ivana Kapitanovic a făcut minuni în poartă, iar Rapid a strâns treptat diferența. Cu 5 minute rămase, maghiarele mai aveau un singur gol avans!