România a surclasat echipa Republicii Moldova cu 5-0, la Chișinău, în meci amical4Foto1Video© video.gsp.ro

, 8 știri, 99 vizualizări

La Chișinău, Edward Iordănescu a început meciul cu un singur jucător debutant, portarul Târnovanu, de la FCSB, mizând pe jucători cunoscuți din țară și pe stranieri. Căpitan a fost Burcă, iar golul a venit repede: în minutul 9 George Pușcaș a pasat pentru Olimpiu Moruțan și acesta a deschis scorul.

În minutul 40 Drăguș a marcat din nou pentru echipa națională, iar repriza s-a încheiat cu tricolorii în avantaj, 2-0. După pauză, selecționerul Edi Iordănescu a efectuat schimbări și au mai venit trei goluri: Cicâldău (min. 61), Daniel Paraschiv – care a marcat la debut, din penalty, în minutul 71, și Adrian Rus, acesta închizând tabela în minutul 88 pentru Moldova – România 0-5.

Pentru România a fost ultimul meci al anului 2022, an pe care tricolorii îl încheie cu 11 meciuri disputate, trei victorii, două meciuri terminate la egalitate și șase înfrângeri.