România conduce Peru cu 2-0, după prima zi a confruntării din Cupa Davis8Foto© puterea.ro

România conduce Peru cu 2-0, după prima zi a confruntării din Cupa Davis

, 11 știri, 32 vizualizări

Echipa de tenis a României conduce cu 2-0 reprezentativa statului Peru, după prima zi a confruntării din Cupa Davis, de la Cluj Napoca, ce contează pentru calificarea la barajul de accedere în finala de anul viitor al competiției.

În primul meci al zilei de sâmbătă, tănărul jucător român Nicolae Frunză (626 ATP) s-a impus în fața mai bine cotatului să adversar Nicolas Alvarez (392 ATP) cu scorul de 6-2, 6-4, la capătul unui meci adjudecat într-o oră și 16 minute.

Partida a doua i-a adus față în față pe Marius Copil (274 ATP) și pe Conner Huertal del Pino (654 ATP). Românul a câștigat cu 7-5, 6-2, într-o oră și 14 minute, ducând scorul general al confruntării de la Cluj Napoca la 2-0 pentru România.