Sancțiunea primită de Nick Kyrgios după ce aproape că a lovit un copil de mingi cu racheta la Indian Wells© sport.ro

, 4 știri, 3 vizualizări

Kyrgios a fost amendat cu 20.000 de dolari pentru comportament nesportiv și cu 5.000 de dolari pentru limbaj obscen, a anunțat ATP într-un comunicat preluat de news.ro. Kyrgios, locul 102 mondial, a fost învins de Nadal în sferturi la Indian Wells, după un meci de trei seturi, scor 7-6(0), 5-7, 6-4, și două ore și 46 de minute.

El aproape că a lovit un copil de mingi, după ce și-a aruncat racheta la pământ de furie.

La Miami, Kyrgios a reușit calificarea în turul trei, după o victorie fără drept de apel, vineri, în fața rusului Andrei Rublev, locul 7 mondial, scor 6-3, 6-0, după 53 de minute.

În turul trei, Kyrgios va evolua cu italianul Fabio Fognini, locul 17 mondial.