CSM București a pierdut dramatic cu Brest în Liga Campionilor la handbal feminin

0
Publicat:

CSM Bucureşti a pierdut dramatic meciul cu echipa franceză Brest Bretagne Handball, scor 28-30 (16-17), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Capitală, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM București a pierdut meciul cu Brest din Liga Campionilor FOTO arhivă Adevărul

În minutul 57, scorul era egal, 28-28, dar „tigroaicele” au ratat ultimele atacuri, în timp ce echipa din Hexagon a reuşit să puncteze de două ori şi să câştige. Meciul a fost în general echilibrat, dar CSMB a condus în prima repriză cu 9-7 şi 10-8, dar a avut şi trei goluri avans, 12-9.

Oaspetele au intrat la pauză cu avantaj minim, 17-16, iar în repriza secundă s-au desprins la cinci goluri, 23-18 (minutul 38). CSM a reuşit egalarea, 26-26 (minutul 56), dar s-a înclinat în cele din urmă.

Pentru campioana României au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Trine Jensen Oe˜stergaard 6, Vilde Mortensen Ingstad 4, Monika Kobylinska 3, Emilie Hegh Arntzen 2, Andreea Rotaru 1, Zeljka Nikolic 1, Laura Flippes 1, Alexandra Dindiligan 1, Crina Pintea 1. Laura Glauser a avut 5 intervenţii (20,83%), iar Marie Skurtveit Davidsen 2 (25%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Valeria Maslova 7, Alicia Toublanc 7, Alexandrina Cabral Barbosa 5, Constance Mauny 4, Paulette Foppa 3, Jenny Helen Carlson 2, Merel Freriks 1, Siobann Delaye 1. Katharina Filter a încheiat cu 10 şuturi apărate (40%), iar Julie Foggea (ex-Rapid) a apărat un şut (7,14%).

Au arbitrat lituanienii Tomas Barysas şi Povilas Petrusis, iar delegat EHF a fost grecul Sotiris Migas. În alt meci, DVSC Schaeffler a dispus de Buducnost BEMAX Podgorica cu 27-22.

Tot sâmbătă se joacă meciul Gyori Audi ETO KC - Odense Handbold, iar duminică va avea loc partida SG BBM Bietigheim - IK Savehof. CSMB va juca următorul meci în deplasare, cu Buducnost, pe 29 octombrie.