Universitatea Cluj câștigat meciul cu Rapid în Giuleşti, cu 3-2, în Superligă

0
Publicat:

Universitatea Cluj a câștigat meciul cu Rapid București cu un scor de 3-2 (1-2), luni seara, în Giulești, în ultimul meci din a 17-a etapă a Superligii, scrie Agerpres.

Rapid - Universitatea Cluj FOTO: FCRapid1923oficial/Facebook

Rapidul a deschis scorul și a reușit să conducă cu 2-0 după mai puțin de jumătate de oră de joc, dar Universitatea Cluj a reuşit să reducă diferenţa înainte de pauză, clujenii întorcând scorul în repriza a doua.

Jayson Papeau (14) a înscris primul cu un şut din afara careului, deviat de Lucas Masoero, iar Alexandru Ioniţă II (25) a mărit diferenţa dintr-o centrare a lui Funsho Bamgboye.

Daniel Popa (40) a înscris primul gol al clujenilor, dintr-o pasă a lui Dorinel Oancea. Alexandru Chipciu (55) a marcat golul egalării, după un şut în bară al lui Ianis Stoica. Golul victoriei clujenilor a fost semnat de Ianis Stoica, din pasa lui Daniel Popa (74).

Oaspeţii şi-au creat şi mai creat ocazii mari de gol, ratate de Dan Nistor (3), Daniel Popa (46), Chipciu (76 - bară).

Partida a avut o asistență de 10.832 spectatori.

Rapid a reușit să rateze şansa de a urca pe locul secund în Superligă.

Pentru Rapid se încheie cu această ocazie o serie de 11 meciuri consecutive fără înfrângere, şapte victorii şi patru egaluri.

Universitatea Cluj este neînvinsă în deplasare în acest sezon, având patru victorii şi cinci egaluri.

FC Rapid Bucureşti - FC Universitatea Cluj 2-3 (2-1), Giuleşti Superbet Arena – Bucureşti

Au marcat: Jayson Papeau (14), Alexandru Ioniţă II (25), respectiv Daniel Popa (40), Alexandru Chipciu (55), Ianis Stoica (74).

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti);

arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa);

al patrulea oficial: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)

Arbitru video: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitru asistent video: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)

Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF