FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR CLUJ 0-1

FCSB - CFR Cluj 0-1 » Ardelenii pleacă cu 3 puncte de pe Arena Națională, după un „iureș” de 10 minute în repriza a doua

FCSB vs. CFR Cluj +23   FOTO
FCSB vs. CFR Cluj

Articol de - Publicat joi, 15 decembrie 2022 20:01 / Actualizat joi, 15 decembrie 2022 22:18

CFR Cluj s-a impus pe Arena Națională, 1-0 cu FCSB, și s-a distanțat astfel la 9 puncte de roș-albaștri, care rămân pe locul 4 în Superligă.

Reprize contrastante pe Arena Națională, în FCSB - CFR Cluj. În prima parte, parcă amorțiți de temperatura scăzută, jucătorii celor două echipe nu au fost în stare să creeze pericol. Jocul s-a schimbat complet în partea a doua.

Prima ocazie mare de poartă a venit abia în minutul 49. Edjouma l-a „culcat” pe Burcă la marginea careului, și-a făcut mingea pe stângul și a șutat. Scuffet, aflat pe direcția balonului, a respins.

CFR a dat replica în minutul 57: Boateng a reluat cu capul o centrare din lovitură liberă, dar a ratat de puțin ținta.

Ardelenii au continuat să fie periculoși din fazele fixe: în minutul 63, la capătul unei centrări a lui Deac, Burcă a reluat spre poartă, din cădere. Andrei Vlad a repins spectaculos!

Iar asaltul oaspeților a continuat. În minutul 68, la capătul unui corner din partea dreaptă, Yuri a trimis periculos, iar Andrei Vlad a respins în transversală.

CFR Cluj a învins-o pe FCSB, într-un meci restant din etapa 9 a Superligii

Doar un minut mai târziu, Vlad a salvat-o din nou pe FCSB, încă o dată l o lovitură de cap a lui Yuri. Doar că la minge, după respingere, a ajuns primul Janga, care a introdus-o în poartă, pe sub Vlad!

+19 FOTO

Condusă, FCSB s-a trezit și a legat câteva ocazii uriașe în minutele 76-77. Mai întâi, Florinel Coman l-a luat la țintă pe Scuffet, dintr-o poziție excelentă, singur cu portarul italian.

Apoi, Edjouma a fost la un pas de egalare, la capătul unei combinații de toată frumusețea cu Șut, dar Yuri a respins în corner, aruncându-se practic pe direcția balonului.

Au fost ultimele mari ocazii din meci. Au mai cadrat șuturi Malele pentru CFR, respectiv Miculescu și Radaslavescu pentru FCSB, dar execuțiile au fost inofensive.

CFR pleacă victorioasă de pe Arena Națională și o egalează la puncte pe Farul, liderul Superligii. Ambele formații au acum 44 de puncte.

FINAL » FCSB - CFR Cluj 0-1

FCSB - CFR Cluj » Echipe de start

FCSB (4-3-3): A. Vlad - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Șut, Edjouma - Cordea, Omrani, Oct. Popescu
Rezerve: Ducan - Haruț, Coman, Miculescu, I. Cristea, Nikolov, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu
Absenți: Târnovanu, Panțîru, I. Cristea, Ov. Popescu, Olaru, Compagno (accidentați)
ANTRENOR: Mihai Pintilii

• Darius Olaru și Andrea Compagno, jucătorii de bază de la FCSB accidentați la precedentul meci, 2-0 cu Chindia, nu s-au regăsit în lotul gazdelor.

CFR CLUJ (4-3-3): Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora - Bordeianu, Boateng, Deac - Yeboah, Janga, Petrila
Rezerve: Sava - Braun, Hoban, Itu, Cvek, Roger, Bîrligea, Gîdea, Malele
Absenți: Kollinger (suspendat), Debeljuh (accidentat)
ANTRENOR: Dan Petrescu

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Vasile Marinescu; A2: Ovidiu Artene
Arbitru VAR: Radu Petrescu; Arbitru AVAR: Mircea Grigoriu

Informații de la stadion înainte de FCSB - CFR Cluj:

• Ora 19:44 - Giovanni Becali și-a făcut apariția la stadion alături de mai mulți impresari, veniți pentru a urmări jucătorii celor două echipe.
  • Ora 19:29 - Nelu Varga, patronul de la CFR Cluj, a venit la stadion alături de liderii galeriei Rapidului, Gigi „Corsicanu” și Liviu Ungurean, poreclit „Bocciu”.
  • Ora 19:20 - Gigi Becali a anunțat la „Fotbal Club”, pe DigiSport, cu 40 de minute înainte de startul meciului, că așteaptă victoria: „Având în vedere forma, cum s-a jucat în ultimul timp, vreau victorie. Vreau apoi și locul 2, la finalul anului. Cu CFR nu mă interesează fotbalul, mă interesează doar victoria”.
  • Ora 19:08 - La stadion și-a făcut aparția Ludovic Orban, fostul prim-ministru al României, actual președinte al partidului Forța Dreptei.
    În luna mai, Orban s-a poziționat de partea FCSB în scandalul cu CSA Steaua privind stadionul din Ghencea. Politicianul a militat atunci pentru ca FCSB să fie primită pe noua arenă a „militarilor”.

Mai multe știri despre FCSB - CFR Cluj:

S-a întors gafeurul la FCSB, avantaj CFR! Joi va fi titular omul care i-a făcut campioni pe clujeni în 2021
FCSB - CFR Cluj
Rezervă la Mondial, nelipsit din topul gafeurilor în Liga 1 » Avantaj pentru CFR cu Istvan Kovacs la centru în derby-ul cu FCSB
 FCSB - CFR CLUJ
Contrast frapant înaintea derby-ului: FCSB îl bate, dar Dan Petrescu câștigă mereu la final!
Situație jenantă la FCSB - CFR Cluj » Dan Petrescu are trofee câte meciuri au Pintilii și Strizu la un loc!