x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Remiză frățească în derby-ul Ardealului – U Cluj – CFR Cluj 1-1 în Cupa României

20 Oct 2022   •   23:41
Sursa foto: Facebook Fotbal Club CFR 1907 CLUJ

Prima etapă a fazei grupelor din Cupa României s-a încheiat joi seara la Cluj cu înfruntarea locală dintre Universitatea și CFR Cluj, care au remizat, 1-1, un egal frățesc, în ciuda rivalității acerbe dintre cele două cluburi. CFR Cluj a jucat cu o echipă remaniată, cu multe rezerve.

CFR Cluj a rămas fără victorie în fața „șepcilor roșii” de mai bine de 8 ani, ultimul succes datând din septembrie 2014. E drept, cele două echipe nu s-au mai întâlnit din aprilie 2015.

Campionii nu au câștigat nici în Cupa României un meci din februarie 2019.

Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 3, cu o lovitură de cap plasată, din interiorul careului, după o centrare din corner.

Același Bîrligea a rata ocazia desprinderii la 0-2, după ce a scăpat singur cu portarul, dar șutul său a fost respins de portar.

Între cele două faze, studenții au avut și ei o ocazie nefructificată, prin Bălan, care a reluat peste poartă, cu capul, din fața porții.

Repriza a fost concluzionată de o altă mare ratare a alb-negrilor, șutul din 6 metri al lui Lorand Fulop fiind blocat de portarul Sava.

Egalarea a venit în minutul 64, când șutul lui Filip a fost deviat în proprie poartă de Roger.

Cele două echipe au mai bifat, rând pe rând, câte o ratare la fiecare poartă și meciul s-a încheiat la egalitate.

Grupa C este condusă de Rapid București, cu 3 puncte, în timpce U Cluj și CFR se află pe locurile 4, respectiv 5.

Cele două se întâlnesc din nou, la distanță de doar 3 zile, duminică, tot pe Cluj Arena, de data aceasta în Superligă.